ARCHIVE

For our sake he made him to be sin who knew no sin, so that in him we might become the righteousness of God.

2 Corinthians 5:21
Obituary : Mr.Geevarghese Samuel (Cardex# G-294) |  Malayalam Classes from 16th September  |  Inter Prayer Group Badminton Challenge 2017 |  Parish Bulletin September 2017 |  Alert - Spam and Phishing emails  |  2017 Church Panchangam Download | 
22 Nov 2013

New Parish Hall & Community Hall Inaugurated by H.G Dr. Yuhanon Mar Demetrios assisted by H.G Dr. Yuhanon Mar Milithios

07 Oct 2012

Third Diocesan Metropolitan H.G Dr. Yuhanon Mar Demetrios took charge

27 Jan 2012

Catholicos H.H Baselios Marthoma Paulose II visit Cathedral

20 Nov 2011

H.G Job Mar Philoxenos enters heavenly abode

22nd Dec 2006

Church elevated to “Cathedral” by H.H BaseliosMarthomaDidimos I

22nd Dec 2006

Consecration of Third Church by H.H BaseliosMarthomaDidimos I assisted by H.G Kurakose Mar Clemis and H.G Geevarghese Mar Coorilose

Oct 2003

Church elevated to “Great Church” by Late H.H Baselios Marthoma Mathews II

26 Dec 2002

New Office Complex Inaugurated by Late H.H BaseliosMarthoma Mathews II

24 Nov 1996

H.G Dr. Paulose Mar Gregorios enters heavenly abode

12th Jun 1992

Consecration of Second Church by Late H.H BaseliosMarthoma Mathews II assisted by Late H.G Dr. Paulose Mar Gregorios, Late H.G Stephanos Mar Thevodosios, H.G Kurakose Mar Clemis and Late H.G Job Mar Philoxenos

1991

Asst. Diocesan Metropolitan Late H.G Job Mar Philoxenos took charge

5th Jul 1991

Foundation stone laid for 2nd Church by Late H.G Dr. Paulose Mar Gregorios

1976

First Diocesan Metropolitan Late H.G Dr. Paulose Mar Gregorios took charge

1976

Consecration of First Church by Late H.G Joseph Mar Pachomios

1975

Church affiliated to Delhi Diocese

25th Apr 1972

Plot No.B21, Zabeel East Area allocated to Church

1972

Request to Dubai Ruler H.H Sheikh Rashid Bin Saeed Al Maktoum for land to construct church by H.G Mathews Mar Coorlios (Late H.H Marthoma Mathews II)

1969

First Metropolitan to visit Dubai H.G Thomas Mar Thimothios (H.H MarthomaDidimos I)

2nd Dec 1968

Formation of St. Thomas Orthodox Association presided by Bahrain Vicar Rev.Fr. K.K Punnoose (Late H.G Stephanos Mar Thevodosios)